Artikelnr: WSC-1230SB
  • Input Voltage 100-240 VAC
  • Output Voltage 14,8-14,4 VDC
  • afmetingen  205 x 214 x 82 mm
  • gewicht  2,9 Kgs
  • Output 30 Ampere
U bespaart: 6%
Beschrijving
Samlex Batterijlader WSC 1230 SB
Deze lader kan zowel de accu's laden dewelke als woon- / leefbatterij gebruikt worden, maar heeft nog een extra uitgang om uw startaccu mede op peil te houden en deze bij te laden met 2 Ampére via de SB uitgang, deze uitgangsspanning is 13.8V.
This advanced fully automatic three stage 30 Amp battery charger is ideal for charging all types of 12 Volt lead-acid batteries ( Flooded / Absorbed Glass Mat (AGM) / Gel Cell) from a 230 V, 50 Hz AC source. A DIP switch setting can be used to convert to a two stage algorithm, in order to charge batteries connected to a DC load (DC UPS). The unit can also be used as a DC Power Supply. Features include overload and short circuit protection. The unit allows charging of up to 3 separate battery banks.
Specificaties Samlex WSC-1230SB
- input voltage 100-240V AC
- Input frequentie 50-60 Hz
- Power Factor > 0.97
- Output charging Voltage 14V/14.4V/14.8V
- Output Float voltage 13,5V/13.8V
- Output Power Load voltage 13.2 V
- Output Charging Current 0-30A
- Equalization mode 14.8V / 15.5V 0-15A
- battery connection 2 banks
- Battery types  Lead-acid /Gel / AGM / Li-ion
- Battery capacity 300Ah
- Operation temperature -20°C - +50°C